Totem søger for Readsoft A/S
Brænder du for at have overblik over både små og store projekter og har du lyst til at arbejde i den danske del af en international koncern og i et dynamisk, forretningsorienteret og teampræget miljø med højt til loftet? Så er stillingen som projektleder i Readsoft A/S måske dit næste karriereskridt?
Readsoft er i disse år inde i en spændende forretningsdrevet udviklingsproces med endnu større fokus på integration på tværs af landegrænser. Readsofts mange partnere og kunder forventer stor interaktion på alle niveauer samtidig med en professionel tilgang til opgaverne.
ReadSoft i Danmark har 14 medarbejdere ansat og er en del af ReadSoft koncernen med hovedsæde i Sverige. Sammenlagt har ReadSoft mere end 450 medarbejdere fordelt på fire kontinenter. Vi udvikler og sælger software til datafangst og workflow. I Danmark baseres vores eksistens på et tæt samarbejde med ca. 30 partnere, som vi har omkring 750 kunder sammen med.
Blandt kunderne finder du blandt andet Carlsberg, Novo Nordisk, Lego og Vestas.
Stillingen
Til vores tekniske afdeling, Professional Services søger vi en projektleder, der i samarbejde med Teamleder Mette Mailk får ansvar for at styre de fleste af vores større projekter. Projekterne kan have en varighed af 5-100 konsulentdage. Det betyder, at du typisk vil have ansvar for mellem 4 og 6 aktive projekter. Varigheden af et sådan projekt kan være fra 4 uger op til ca. 6 måneder.
Du bliver tilknyttet vores Professional Services afdeling, hvor vi udover dig er 6 erfarne medarbejdere. Vi er en del af et Nordisk team med afdelinger i Stockholm, Oslo og Helsinki. I alt er vi ca 40 ansatte i Professional Services i Norden. Samarbejdet i det Nordiske team forventes udbygget kraftigt i det kommende år.
Dine arbejdsopgaver er:
Du refererer direkte til Teamleder Mette Malik og alle opgaver foregår i tæt samarbejde med hende. På det tekniske område samarbejder du med konsulenterne i gruppen. Udviklingsafdelingen ligger i Sverige.
Succeskriterier og -faktorer
Følgende faktorer vil afgøre om du som Projektleder kan opfattes som succesfuld:
Baggrund
Den ideelle kandidat kommer fra en stilling som projektleder med mindst 3 til 6 års erfaring. Det gør ikke noget, hvis du ikke har en stærk teknisk baggrund, da dine kollegaer har de kompetencer som der er behov for. Men det er logisk, at du skal have flair for teknik og kunne sætte dig ind i kundens forretning, organisering og de processer der er.
Vi forventer, at du har en relevant og kompetencegivende uddannelse indenfor projektledelse, men vi har ingen særlige krav til hvilken type af eventuel certificering du måtte have.
Du står dig stærkt i forhold til andre kandidater til stillingen, hvis du har kendskab til partnersamarbejde.
Flydende dansk i skrift og tale, samt engelsk på højt niveau. Da du som en del af jobbet skal ud til vores kunder og partnere er det et krav, at du har kørekort og kan stille bil til rådighed (kilometergodtgørelse betales naturligvis.)
Personlige kompetencer
Du brænder for at skabe det bedst mulige overblik for dig selv og for Readsoft i projektdelen og du opfatter struktur, prioriteringsevne og overblik som tre af dine stærkeste sider.
Udover det er følgende kompetencer - i prioriteret rækkefølge - ønskelige på højt niveau:
Vi kunne godt tænke os en kollega, der kan lide at indgå som en del af vores meget servicemindede kultur, hvor vi alle hjælper hinanden, men samtidig må du gerne have blik for hvordan forretningen udvikler sig. Du skal være god til at skabe langvarige samarbejdsrelationer, men du ved samtidig også, hvornår du skal sige til og fra, så den gensidige respekt bevares.
Vi tilbyder
Et udfordrende job i en spændende, teamorienteret og international organisation, hvor du har stor mulighed for at påvirke dagligdagen via din planlægning. Du får en markedsorienteret løn med bonusordning. I forbindelse med din ansættelse vil du få en meget grundig introduktion til Readsoft, vores produkter, partnere og kunder.
Om Readsoft
Vi bor i dejlige lyse lokaler i Glostrup udenfor en eventuel kommende betalingsring med nem adgang til motorveje og offentlige transportmidler. Vi har frugt- og frokostordning, samt andre goder som du vil få del af.
Læs mere om Readsoft på http://www.readsoft.dk/
Vi vil gerne i dialog med dig
...hvis du kunne have lyst til at blive en del af Readsofts spændende organisation og ambitiøse planer. Send din ansøgning og CV til Totem, der er Readsofts rekrutteringspartner. Anvend denne emailadr.: job@totem.dk, mærk ansøgningen "Projektleder Readsoft"
Der indgår personlighedstest og intelligenstest i rekrutteringsprocessen, ligesom du skal være forberedt på at vi tager op til 3 referencer på de kandidater, der går længst i processen.
Du er velkommen til at få mere at vide om stillingen ved at kontakte
Totem
Gl. Kongevej 102
1850 Frederiksberg C
Adm. direktør
Torsten Miland (+45 41 41 42 42) / email: tt@totem.dk
eller
Teamleder hos Readsoft
Mette Malik (+45 51 20 16 45) / e-mail:
mette.malik@readsoft.com