
SAP FICO-applikationskonsulent til spændende opgaver i et bredt SAP-miljø
Vil du arbejde i et stærkt team, hvor du får en central rolle i vores SAP S/4 HANA-projekt i 2023 og i den efterfølgende videreudvikling og vedligeholdelse af Andels økonomiprocesser?
- Har du solid erfaring med SAP FI/CO?
- Har du lyst til at arbejde med en kompleks SAP-installation med fokus på økonomiprocesserne?
- Vil du øge dit kendskab til andre SAP-moduler i et team med høj faglighed?
- Og leder du efter et job med stor fleksibilitet og mulighed for at arbejde på forskellige lokationer på Sjælland og hjemmefra?
”Vi har mange projekter, som giver dig mulighed for at udvikle dine faglige kompetencer, og du får en central rolle i samarbejdet med forretningen,” fortæller afdelingsleder Marianne Mentzler.
One-team – måske branchens stærkeste team
Du bliver en del af vores dygtige og erfarne SAP-team, som holder til i Virum, Haslev og Svinninge. FI/CO-teamet holder til i Svinninge, hvor du skal forvente at arbejde nogle dage om ugen.
”Dit nye team består af en blandet flok af SAP-applikationskonsulenter, der hjælper hinanden i en god dialog på tværs af fagområder – det er det, vi kalder one-team.” – Marianne
En hverdag med udvikling, sparring og indflydelse
Andel anvender stort set alt i SAP ERP+, Fiori, SAP BTP, bank management, RE-FX etc.
Det kan du også se frem til – i både projektforløbet og i fremtiden.
Som vores nye SAP FI/CO-konsulent får du derfor et bredt ansvarsområde, hvor du bl.a.
- vil indgå i projekter og selvstændigt specificere og drive mindre og større udviklingsopgaver
- udnytter mulighederne i SAP FI/CO i tæt samarbejde med dine kolleger
- deltager i vores S/4 HANA-projekt, hvor FI/CO-området er bredt repræsenteret
- er i tæt dialog med Finans-forretningen og kan omsætte deres spørgsmål/krav/ønsker til løsninger.
”Du sætter et solidt aftryk på morgendagens finansprocesser og -projekter. Og fordi Andel er en stor virksomhed, har vi også masser af opgaver inden for bl.a. anlæg, salg og distribution, så dit ansvarsområde kan virkelig blive bredt anvendt i Andel.” – Marianne.
Har du erfaring fra en lignende stilling?
FI/CO-området er stort, så det er en fordel, men ikke et krav, hvis du har erfaring med noget af følgende:
- general ledger, accounts receivable og accounts payable
- integrationer mod SD og MM moduler etc.
Og så ser vi gerne, at du:
- har indgående viden omkring SAP customization
- har erfaring med agil udvikling og deployment-metoder
- taler og skriver dansk og engelsk.
Vi kombinerer formål, faglighed og fællesskab
Du bliver en del af en arbejdsplads, der arbejder midt i den grønne omstilling, hvor forandringer er en naturlig del af vores spændende fælles rejse og hverdag.
Desuden tager vi os godt af vores kolleger og har fokus på din personlige og faglige udvikling. Hos os får du bl.a. fleksible arbejdstider, mulighed for en APV-godkendt hjemmearbejdsplads, forsikringsordning, adgang til motionsrum, betalt mobiltelefon og internetadgang. Løn efter kvalifikationer.
Et Andel i bevægelse – vil du med på rejsen?
Hvis det lyder som noget for dig, så send din ansøgning og dit CV via nedenstående link hurtigst muligt. Hvis du har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte afdelingsleder Marianne Mentzler på 24 89 59 04.
Vi holder samtaler løbende og ansætter, når vi har fundet den rette kandidat.
Vi glæder os til at høre fra dig.
Ansøgningsfrist: 24-04-2023.
