Event IT-specialist
Bliv en del af Comby
Vi er en grønlandsk IT-virksomhed med hovedsæde i Nuuk Grønland og en afdeling i Slagelse Danmark. På nuværende tidspunkt er vi ca. 60 kollegaer fordelt på vores 2 lokationer. Vores primære forretningsområder er Managed Services (fuld drift af IT), internet til både private og erhverv, samt Hosting af servere. Vi spænder dog utroligt bredt og leverer også telefoniløsninger, hardware samt projektledelse og konsulentydelser.
Vil du være med til at skabe vækst i et firma, som er i en rivende udvikling? Er komplicerede opgaver noget, der motiverer dig? Kunne du tænke dig at være helten bag kulisserne og i frontlinjen, som holder liv i 3.000 arbejdsstationer og hele 750 servere? Så har vi en plads ledig til dig.
Vi søger flere kollegaer, se også: 2nd line, Projekt, Netværk.
Vi glæder os til at høre fra dig!
Event IT-specialist
Vi søger en struktureret og serviceminded Event IT-specialist til at håndtere alt fra Incident Management til meget alsidige kundeprojekter. Du vil som alle vores andre konsulenter være medansvarlig for opgaveløsning hos alle vores kunder, hvor der på grund af vores vidtspændende opgaver vil være stor mulighed for udvikling.
Dine opgaver
Hvis du ansættes i Grønland, får du kontor i Nuuk, og hvis du ansættes i Danmark, får du kontor i Slagelse, hvor dine opgaver blandt andet vil være:
- vedligeholdelse af vores kunders løsninger
- håndtering af vores event management system
- deltagelse i kunde- og interne projekter
- tilpasning af processer omkring intern optimering
- sikring af dokumentation
- foretager root cause-analyser og fejlretning på kundernes computere og andet IT-udstyr
- Implementering af nye kunde
Lille team, stor indflydelse
I modsætning til de store IT-firmaer er vi et forholdsvist lille team, hvor alle byder ind, så du kommer i høj grad til at kunne præge vores løsninger.
Vi får flere og flere kunder både i Grønland og i Danmark, og det giver anledning til nye udfordringer og behov for nye løsninger. Så der er ekstra gode muligheder for at bidrage til udviklingen af både processer, IT og din egen rolle her i Comby.
Bliver du ansat i Grønland, vil vi gøre alt for, at du vil få mulighed for at besøge dine kollegaer i Danmark, og hvis du ansættes i Danmark, vil vi gøre alt for, at du kan komme til Nuuk. Alt dette for at styrke vores samarbejde, selvom afstanden er stor. Og så tilbyder vi naturligvis gode og ordnede forhold med både pension og sundhedssikring.
Vi forestiller os, at du:
- har min. 5 års erfaring med opsætning og vedligeholdelse af MS-produkter
- har erfaring inde for Virtualisering – VMware
- har erfaring med backup-løsninger, såsom Datto og MSP
- er god til at se løsninger frem for forhindringer
- er god til at arbejde efter aftalte processer
- har kendskab til ITIL og er gerne certificeret
- har kendskab til netværk teknologi
- har kendskab til Mac
- har kendskab med Linux
- har flair for at sikre dokumentation
- har øjne for optimeringsmuligheder
Er du vores nye kollega? Har du spørgsmål til stillingen, eller vil du høre flere gode grunde til, at du skal være vores nye kollega i Event teamet? Så kan du kontakte Teamlead Leder Kim Møller Christensen på kmc@comby.dk.
Send din ansøgning og dit CV til os via knappen "Ansøg" nedenfor. Vi inviterer løbende til samtale, og finder vi den rette kandidat, så ansætter vi hurtigst muligt. Så søg allerede i dag.