Your browser (Safari 1.0) is more than 3 years old.
We recommend that you upgrade to the latest version. Otherwise we cannot guarantee that all functionality on Computerworld it-jobbank will work correctly.
Medarbejder til ordrehåndtering
- og andre forefaldende opgaver!
Ønsker du at arbejde i en mindre virksomhed med flad struktur, godt humør og fokus på den enkelte?
Er du god til at finde praktiske løsninger og hjælpe når der er behov?
Så er du måske den nye administrative blæksprutte vi søger i HIMSA til en 32 timers stilling med at håndtere ordrer og andet forefaldende arbejde.
Jobbet
Den primære funktion er at håndtere de ordrer der kommer ind.
- besvare e-mails (kundeservice på engelsk).
- pakke fysiske ordrer.
- registrere serienumre og opdatere systemer.
- oprette forsendelser hos DHL eller andre (inklusive pakkesedler, faktura, evt andre ordredokumenter.
- Bestille/booke forsendelse.
- Fakturere ordrene i e-conomics.
- Oprette større kundeordrer til direkte forsendelse fra fabrik i Kina.
Derudover vil det typisk – og på sigt – være opgaver som:
- Assistere med at opdatere stamdata på varer, kunder og momslister i e-conomics.
- Oprette nye distributører i systemerne.
- Hjælpe med forecasts af produktionen i Kina.
Og så er der de mere almindelige kontoropgaver med at få kontoret til at køre i samarbejde med den regnskabsansvarlige (kontakt til de bygningsansvarlige, frokostordningen og eventuelt andet).
Hvem er vi?
HIMSA (Hearing Instrument Manufacturers’ Software Association) er en mindre software udviklingsvirksomhed på Østerbro i København. Vi laver standarder og software der benyttes i høreapparatsindustrien og er stolte af at kunne gøre en forskel med vores daglige arbejde.
Vi er 24 medarbejdere, inklusive de 5 i USA.
Hos HIMSA sætter vi trivsel og arbejdsglæde i højsædet, og det kommer blandt andet til udtryk hos de ansatte ved mange års anciennitet i virksomheden.
Vi er ikke kendte uden for industrien, men synes selv vi arbejder på en spændende og fleksibel arbejdsplads med god mulighed for at påvirke eget arbejde og mål i en familiær atmosfære. Samtidig er vi ambitiøse og forventer, at alle yder deres for at nå vores realistiske mål inden for de rammer, der er sat.
Vores software benyttes i mere end 150 lande af over 35.000 høreklinikker. Vi er ejet af de fem største producenter af høreapparater og har omkring 100 medlemsfirmaer. Dermed nyder vi godt af både at være små og smidige og samtidig være en del af et internationalt miljø, som har partnerskaber med de store producenter af løsninger i Høreapparatsindustrien.
Hvem er du?
Du er kan lide at få tingene fra hånden og sørger for at gøre arbejdet. Du er social og kan lide at hjælpe med det gode humør og positive indtryk i kontoret.
Vi forventer ikke, at du kan det hele med det samme, men snarere at du har en tilgang, hvor du samler op undervejs, lærer, og spørger til du kan det selv.
Din generelle baggrund:
- Du har sikkert 2-3 års erfaring fra lignende stilling.
- Du er kvalitetsbevidst og løsningsorienteret, med stor ansvarsbevisthed.
- Du har en god forståelse af IT-systemer – Her primært Office 365 og e-conomics (som vi kan lære dig, hvis du har den der forståelse).
- Det er ikke et krav, men måske du har en kontorrelevant uddannelse eller viden.
- Du kan udføre dit arbejde selvstændigt.
- Du kommunikerer på engelsk og dansk. Det engelske er mest skriftligt.
Vi tilbyder:
- Løn efter kvalifikationer.
- Frokostordning.
- Pension og sundhedssikring.
- Gode kollegaer i et godt arbejdsmiljø.
- Fleksible arbejdstider og hjemmearbejde er muligt
Dit arbejdssted vil være Lyngbyvej 28, København Ø – og vi har parkering i kælderen.
Send dit CV og en kort ansøgning stilet til Arild Rasmussen på hr@himsa.dk som også vil kunne svare på spørgsmål omkring stillingen. Vi holder løbende samtaler indtil den rette kandidat er fundet.
For yderligere information om HIMSA, bedes du besøge vores hjemmeside (www.himsa.com).